baner z moimi postaciami
Nekomata Pleciuga i inni - rysia encyklopedia baner

RYSIA ENCYKLOPEDIA

Na tej stronie znajduje się spis moich bohaterów – jak w encyklopedii.

Zamieszczam podstawowe informacje o moich postaciach oraz grafiki z nimi Piszę z jakich fabuł pochodzą bohaterowie (komiksy, animacje, opowiadania) i coś na ich temat.

UWAGA. Nazwy gatunkowe zwierzęcych bohaterów potraktowałam jakby to były ich nazwiska, stąd Adam Szczur, a nie: szczur Adam. Taka konstrukcja wpisów, przypomina język angielski: Adam the rat. Gdy postacie określane są przez przymiotniki (Stary Feniks) nie mam zmienionego szyku zdania. W przypadku ludzkich bohaterów, jak na przykład Ania z przeszłości, o której wiemy, że pochodziła z antycznej Grecji, na potrzeby encyklopedii dałam jej nazwisko Greczynka.

Okładka z moimi kolorowankami - ruda Rysica Urszula
Kolorowanki z moimi postaciami – rysica Urszula

A

Szczur Adam
Szczur Adam

Adam Szczur. Jego przeszłość to zagadka. Pojawia się w rozdziale o „Berle Bastet” w serii „Największy Skarb Świata”. Uważa się za psa, z braku wiedzy o swojej rodzinie. Należy do grupy opryszków, pod wodzą Pana Szczeka. Szczurek to komediowa postać. Coś na kształt bohaterów z komiksów belgijskich – bawię się komediowymi motywami: szczur szczeka, ma śmieszne gagi, a nawet kolczastą obrożę. Klapnięte jedno ucho tej postaci – jak u misia Uszatka.

Wiewiórka Agata w czerwonym kapeluszu
Wiewiórka Agata

Agata Wiewiórka. Brązowa wiewiórka o jasnym pyszczku, brzuszku i skarpetkach na łapkach. Agata lubi chodzić w czerwonym kapeluszu, który kiedyś zgubiła jedna z kosmicznych czarownic. Agata ma takie same uszy jak rysica Urszula. Jak domyślacie się, narysowałam ją zaraz po Urszuli, bo ta kotka… też miała być wiewiórką!

Greczynka Ania - grafika
Greczynka Ania

Ania Greczynka. Zwyczajna dziewczyna z antycznej Grecji. Spotyka się z jawną niechęcią Egipcjan. Greczynka ma predyspozycje do bycia postacią negatywną. Knuje z jędzami z kosmosu, nie zależy jej na Ziemianach. Gdyby nie stracenie przez nią pamięci w świątyni Bastet, nie zostałaby najlepszą przyjaciółką starego Feniksa. Współczesne wcielenie Ani jest symbolem kompleksów u Kingi Kowalskiej (Greczynka Ania jest ładna, ma dobry wzrok i stary Feniks bez wahania chciał jej zaufać, w przeciwieństwie do rudej protagonistki serii „Największy Skarb Świata”).

Czarna czaszka - kamień
Czaszka – kamień

Artefakty. Magiczne przedmioty należące do czarownic, które zbuntowały się w rozdziale o Berle Bastet. Takimi postaciami są: czarny kamień w kształcie czaszki oraz berło o wyglądzie złotej, trupiej czaszki nabitej na pal. Przedmioty te obdarzone zostały darem mowy i świadomością. To drugie przez przypadek.

Berło - czaszka z plasterkiem
Berło

Pierwszy z artefaktów – mroczny kamień stracił swą, niszczycielską moc, po tym jak przyjaciele Kingi, użyli go jako piłki do gry w siatkę. Z kolei złe berło, zostało spacyfikowane po naklejeniu mu plasterka, żeby nie mogło za głośno wypowiadać zaklęć. Podobnie, jak roślinka Patrycja, artefakty przeszły na stronę obrońców Błękitnej Planety.

Rysica Aśka na tle kliszy
Rysica Aśka

Aśka Rysica. Ruda kotka, z antycznego Egiptu. Nosi diament na obroży. Uważa się za lepszą od innych (bezkrytycznie wierzy w religię egipską, ponieważ, ma tam uprzywilejowaną pozycję w kraju Faraonów). Kotka ma podobny wygląd do Kingi w rysiej wersji i nabija się z kundelka Cezara, przyjaciela Greczynki Ani.


B

Kotka Bastet z roześmianym pyszczkiem.
Kocia bogini Bastet

Bastet – kocia bogini. Jedna z legendarnych zwierząt w serii „Największy Skarb Świata”. Kotka ma swoje dwie wersje – czarną niebieskooką i brązową o piwnych ślepkach ze złotymi klejnotami. Obecnie w animacjach i opowiadaniach wrzuciłam wersję czarną owej kici z kolorowym naszyjnikiem. W komiksach z liceum, rysowałam brązową kicię, tak żeby przypominała posągi. Bastet ma pecha i ciemniejszą sierść, jest zatem żartem na temat tego, że sama na siebie sprowadza nieszczęścia (czarny kot – pech?). Bast ma jeszcze białe rękawiczki, skarpetki, pyszczek, brzuszek i jasną końcówkę na długim ogonie. Ja lubię tę postać i dlatego jest ona znacznie mądrzejsza od Starego Feniksa.

Bazyliszek - kogut, a zarazem wąż w ciemnych okularach
Bazyliszek

Bazyliszek. Jeden z najważniejszych obrońców Błękitnej Planety przed kosmicznymi czarownicami. Wbrew swej naturze, bohater pozytywny i przeciwnik zabijania innych, choć posiada taką moc. Postać inspirowana Bazyliszkiem z „legend Warszawskich” w interpretacji Artura Oppmana. Ten bazyliszek ma grzebień przypominający fryzurę hipisa. I oczywiście ciemne okulary, żeby przypadkiem kogoś nie zabić wzrokiem.

Błękitny Feniks na tle filmowych kliszy
Błękitny Feniks

Błękitny Feniks. Jeden z feniksów z serii „Największy Skarb Świata”. Ptak o błękitnych piórach. Opiekował się Feniksem z Egiptu, kiedy tamten był pisklakiem. Ten Feniks ma coś wspólnego ze zniszczeniem Atlantydy przez czarownice oraz z niebezpiecznym brylantem Heliosa.


C

Jamnik Cezar siedzi na wielkiej poduszce
Jamnik Cezar

Cezar Jamnik. Krótkowłosy, brązowy jamnik, wiecznie narzekający na swój reumatyzm. Towarzyszy Kindze z serii „Największy Skarb Świata” od samego początku. Jest przeciwieństwem rysicy Urszuli i dlatego duet tych postaci to element komediowy (klasyka czyli kot vs pies). Jamnik Cezar i Papuga Kleo to postacie wzorowane na zwierzętach z mojego domu: papugach nimfach (Cytryna i Gwizdek) i psie Kubie.

Kundelek Cezar biegnie przed siebie
Kundelek zwany Cezarem

Cezar Kundelek. Siwy piesek o piwnych oczkach. W sumie bardzo podobny do psiaków z Gangu Pana Szczeka. Pierwszy pies w serii (animacje, komiksy, opowiadania) o przygodach Kingi. Na cześć tego Cezara kundelka od Greczynki Ani, najlepszy przyjaciel Kingi również ma takie imię.

Czarownica Ewa trzyma zabawkowy kosmiczny statek
Czarownica Ewa

Czarownica Ewa. Jedna z trzech księżniczek, córek królowej kosmicznych czarownic. Niebieskooka blondynka, która fascynuje się kosmosem i tematem UFO. Uwielbia kolor różowy. W nowych produkcjach, ma różowe końcówki na długich kosmykach jej włosów. Fryzura Ewy, wzorowana jest na czuprynach bohaterów, stworzonych przez Papcia Chmiela (komiksy o Tytusie de Zoo).

Czarownica Ewa ubrana na zielono. Pod szyją ma pelerynkę z broszką w kształcie złotego kwiatu.
Czarownica Marta

Czarownica Marta. Jedna z trzech księżniczek, córek królowej kosmicznych czarownic. Piwnooka szatynka z białą grzywką, uczesana na pazia. W przeszłości, przyjaciółka kosmicznej kotki Stworki. Uwielbia zielony kolor. Właścicielka magicznego medalionu, który potem stał się własnością Kingi. Jako jedna z nielicznych kosmicznych czarownic, ostatecznie przeszła na stronę obrońców Błękitnej Planety, co skutkowało straceniem daru wiecznej młodości, przez tę bohaterkę.

Czarownica Patrycja trzyma złotą kulę
Czarownica Patrycja

Czarownica Patrycja. Jedna z trzech księżniczek, córek królowej kosmicznych czarownic. Długowłosa szatynka o ciemnych oczach. Patrycja nosi czerwone kapelusze i suknie w tej barwie. Uwielbia szpilki i potrafi szybko biegać w butach na wysokim obcasie (nawet po pustynnym piasku). Przez większość historii, jest przywódczynią wiedź, które próbują przeszkodzić Kindze i jej przyjaciołom. Patrycja nie znosi Kingi, od momentu kiedy spotkała ją pod piramidą Cheopsa.


D


E

Ewa papuga zerka w lewą stronę
Ewa Papuga

Ewa Papuga. Policjantka ze współczesnego Egiptu. Wygląda jak Papuga Kleo. Prawdopodobnie jest siostrą bliźniaczką nieznośnej Kleopatry, o czym nie wie. Niebieskooka, cytrynowa nimfa o czerwonych policzkach. Ma służbową czapkę na głowie. Błękitna czapeczka ze złotą tarczą, jak w zachodnich kreskówkach. Spokojna papuga, dobrana do duetu z nadwrażliwym jamnikiem Sebastianem, który nie za bardzo radzi sobie na służbie. Papuga jest elementem z fantastycznego, alternatywnego świata i dlatego razem z jamnikiem, w kolejnych rozdziałach zmienia swoje miejsce zamieszkania (polskie osiedle z wielkiej płyty, w rozdziale o kwiecie Sary).

W naszym, rodzimym krajobrazie zaczynają pojawiać się papugi, nie koniecznie tylko jako zwierzęta domowe, więc w sumie czemu i nie taka nimfa?


F

Filip - biały, pasiasty ptak
Filip czyli orzeł z Filipin

Filip Orzeł. Niebieskooki, biały ptak o pręgowanych, brązowych piórach. Ma złoty, haczykowaty dziób i długie szpony. Debiutuje w komiksie o berle Bastet. Filip to właściwie małpożer z Filipin. Stąd jego imię i bujna czupryna z piór na jego głowie. Bohater zajmował się uwalnianiem zwierzęcych gangów z wiezień i w wyniku jednej z jego misji zaprzyjaźnił się z Panem Szczekiem i z jego paczką.


G

Indyk Gul - Gul wygląda jak maskotka z koralami
Indyk Gul-Gul

Gul-Gul Indyk. Pozornie tchórzliwy biały ptak z wielkimi koralami na szyi. W myśl powiedzenia od mojej babci Józefy: „Indor, indor śpik ci wisi, brzydkie masz korale”. Gul-Gul jego imię to onomatopeja, z indyczego języka. Pomimo, swojej trzecioplanowej roli w historii o siedmiu skarbów świata, ptak zaangażował do drużyny Kingi warszawskiego Bazyliszka, co przeczyło jego niezbyt wojowniczej naturze.


H


I


J

Jacek Kundelek z kwiatkiem w łapce.
Kundelek Jacek

Jacek Kundelek. Prawie brat bliźniak, kundelka Kacpra. Na końcu ogona ma ciemną pręgę z jasną końcówką. Zupełnie jakby miał krótki, koci ogonek. Jacek uwielbia popołudniowe drzemki. Swoim zachowaniem często przypomina leniwego kota. Czyżby kiedyś był siwym kocurem, którego zamieniono w kundelka? Postać Jacka jest zaprzeczeniem żywiołowego Kacpra, z którym się trzyma. Należy do gangu Pana Szczeka. Razem ze szczurem Adamem i z orłem Filipem, pomagają swojemu szefowi gryźć przechodniów lub kraść skarby z legendarnych siedmiu cudów świata.


K

Kundelek Kacper - radośnie skacze.
Kundelek Kacper

Kacper Kundelek. Wygląda jak współczesna wersja kundelka Cezara. W przeciwieństwie do swojego przodka z Egiptu, potrafi wziąć sprawy w swoje łapki i jeszcze chodzi jak człowiek. W zasadzie, gdyby Cezarowi udało się uciec do przyszłości, mógłby być tą postacią. Kundelek w odwecie za złe traktowanie, zaczął gryźć innych i oczywiście, odnalazł swoje miejsce w gangu Pana Szczeka. Piesek ma ADHD, a jego specjalnością są podkopy. Przyjaźni się z kundelkiem Jackiem.

Puma Kasia biegnie przed siebie
Puma Kasia

Kasia Puma. Jedna z kotek, które spotyka Kinga i jej przyjaciele. Kasia to młodsza siostra Judyty. Ma piwne ślepka, jasne futerko w odcieniu żółci i ciemne, brązowe pasy po bokach głowy.

Kinga z berłem Bastet w dłoni
Kinga

Kinga. Protagonistka serii „Największy Skarb Świata”. Bohaterka z przypadku. Ponoć podobna do autorki z serii czyli do mnie. W głównej serii komiksowej, jest w wieku gimnazjalnym (dawne klasy 7,8 Szkoły Podstawowej).

Kinga ma kłopoty ze wzrokiem. Jednak skutecznie unika rozpoznania, jak kiepsko widzi (ściągi zapisane alfabetami antycznych cywilizacji – zwłaszcza pismem klinowym). Oczywiście zdarzają się jej wpadki, kiedy na przykład idzie jej pomylić stopnie schodów i zapominać o istnieniu krawężników. Kinga potrafi rozmawiać ze zwierzętami.

W sumie większość młodych, postaci w tej serii, potrafi gadać z czworonogami, ale potem ludzie zapominają o tym i przestają słyszeć znajome sobie szczekania, miauczenia. Co zrozumiałe, gadanie do ptaków, płazów i innych gadzin, jest przez większość bohaterów uważane za dziecinne. Kinga jest w posiadaniu naszyjnika o magicznych mocach, który kiedyś należał do jednej z czarownic i dlatego była w stanie przypomnieć sobie, jak komunikować się z rysicą Urszulą. Jamnik Cezar od dawna podejrzewał ją o taki dar, dlatego niewyraźnie szczekał w jej obecności. Przez zniszczenie magicznego zwierciadła przez kocią boginię Bastet, Kinga przez przypadek zostaje wybrana do roli legendarnej bohaterki. W serii, Kinga zmienia się z nieśmiałej dziewczyny w liderkę, ale nawet kiedy dorośnie, nie przestaje zmagać się z demonami ze swojej przeszłości.

W serii, Kinga nazywa się Kowalska, a potem Nowak, co jest żartem do dwóch najbardziej popularnych, polskich nazwisk.

Papuga Kleo na tle filmowych kliszy
Papuga Kleo

Kleo Papuga. Niebieskooka, cytrynowa papuga nimfa z czerwonymi policzkami. Kleo to hałaśliwa przyjaciółka od indyka Gul-Gula. Obok rysicy Urszuli, Kingi, jamnika Cezara i Pana Szczeka, to jedna z moich pierwszych postaci, jakie wymyśliłam. Pierwowzorem dla postaci Kleo była papuga Cytryna i papuga Gwizdek (właściwie to Gwizdka), które mieszkały u mnie w domu.

W komiksach, papuga ma na imię Kleo od Kleopatry z powodu jej charakteru i skłonności do rządzenia innymi. Kleo ma siostrę policjantkę o imieniu Ewa, o której prawie nic nie wie. Kleo jest jedną z obrończyń Błękitnej Planety, ale bez wątpienia doskonale odnalazłaby się w roli kosmicznej czarownicy.

W jednym momencie, Kleo traci pamięć i chce wszystkim pomagać, ale skutek tego jest taki, że wszyscy pragną by była taka, jak dawniej.

Zdziwiony kocur - jakby magiczny ocelot.
Kot z Lasu Przeznaczenia

Kot z Lasu Przeznaczenia. Tajemniczy, pomarańczowy, nakrapiany kocur, który uwielbia robić na złość bogini Bastet, mając ją za zwyczajnego, czarnego kotka, któremu kompletnie brak orientacji w przestrzeni. To drugie, to akurat prawda. Bohater wzorowany na gatunku – ocelot.


L


M


N


O


P

Pan Szczek podaje łapę na przywitanie
Pan Szczek

Pan Szczek. Jedna z moich, pierwszych postaci. Pies rasy buldog pomieszany nieco z amstafem. Czyli niebezpieczny typ, ubrany w więzienny pasiak z kulą u lewej łapy. na głowie ma kaszkiet z grafiką pirackiej czaszki ze skrzyżowanymi piszczelami.

W przeszłości, Szczek był młodym chuliganem, który jako szczeniak szukał sobie kompanów do jego gangu. Pomysł na postać Pana Szczeka – to były inspiracje z francuskich animacji, gdzie bywały kocie gangi (seria „Łebski Harry”).

Przygody gangu Pana Szczeka zostały splecione z perypetiami Kingi. Psi gang Szczeka to: dwa kundelki (Jacek, Kacper), szczur Adam, ryś Tomasz i orzeł Filip. Imię Pan Szczek – nawiązanie do przygód Wally’ego, który miał pieska okularnika o imieniu Szczek.

Zdziwiona Patrycja Kwiatek
Patrycja Kwiatek

Patrycja Kwiatek. Pierwsza z magicznych roślin, która pojawia się w serii „Największy Skarb Świata” jako postać pozytywna, ale z przeszłością. Jedna z nielicznych bohaterek, która potrafi przegadać papugę Kleo, co wcale nie jest takie proste. Patrycja Kwiatek to stara przyjaciółka Feniksa. Kiedyś należała do grupy magicznych roślin, stworzonych przez Władczynie Ciemności, ale widząc jak marnie idzie czarownicom z kosmosu walka z mieszkańcami Ziemi, przeszła na stronę starego Feniksa. W sumie, potrafi dostosować się do każdej sytuacji i nie wiadomo, czy ta ciemnooka panienka o zielonych licach i z żółtymi płatkami na głowie, jest dobra czy zła.


R


S

Uśmiechnięty szary królik Sebastian
Królik Sebastian

Sebastian Królik. Szary króliczek o błękitnych oczkach. Dobry znajomy wiewiórki Agaty. Choć fizycznie niepozorny i nie obdarzony jakimiś mocami, potrafił poradzić sobie z kosmicznymi czarownicami. Wystarczyła jego batuta. W kolejnych rozdziałach z serii „Największy Skarb Świata”, jego talent muzyczny znów dał się we znaki wiedźmom (rozdział o kwiecie Sary).

Stary Feniks - w kolorach z animacji
Stary Feniks

Stary Feniks. Najbardziej znany mityczny ptak z serii „Największy Skarb Świata”. Wbrew antycznym opisem, ptak ten nie jest niewiniątkiem. Ogromy, ponad dwumetrowy ptaszor, (w wersji z komiksów, cały rudy) uwielbia rzucać meteorytami w swoich wrogów. Ten Feniks nigdy nie pogodził się ze śmiercią Greczynki Ani i przez całe stulecia szuka jej przodków. Wybrane przez Feniksa dziewczyny zazwyczaj są sobowtórami Ani. Jednak, pewnego dnia Feniks omyłkowo wybiera na legendarną bohaterkę pewną rudą Kingę i kiedy dokonuje się, że to nie jest nowa Ania z Grecji, nie wie co robić. Feniks z nowych animacji, ma pióra w barwie: szkarłatu, złota, rudych odcieni i bieli.


T

Uśmiechnięty ryś Tomasz
Ryś Tomasz

Tomasz Ryś. Niebieskooki rysi aktor. Rudy kot o jasnym pyszczku, ze skarpetami na łapkach. Nosi kolczastą obrożę, a szczur Adam to jego idol w kryminalnej branży. Z bohaterem z gangu Pana Szczeka poznał się w szpitalu (szef miał kiepską przygodę). Kocur bardzo przykładał się do swoich aktorskich kreacji, a za zbyt realistyczne podejście do sprawy, musiał zmienić swój zawód. To jedyny kot w psim gangu. Debiutuje w rozdziale o kamieniu z Faros (półmetek serii „Największy Skarb Świata”).


U

Rysica Urszula - wersja z nowych animacji
Rysica Urszula

Urszula Rysica. Miała być wiewiórką, stąd te jej uszy. Jej imię, odwołuje się do wspomnienia córki Jana Kochanowskiego – małej Urszulki z „Trenów”. Kotka narzeka, że mogła mieć inaczej na imię. Razem ze spanielem Azorkiem, sprowadza kłopoty na mieszkańców Ziemi – uwalniają kosmiczne czarownice.


W


Z

Papuga Zenek z uniesionymi skrzydłami w geście powitania
Papuga Zenek

Zenek Papuga. Ojciec papugi Kleo. Debiutuje w komiksie, o przeszłości Kingi. Okazuje się, że ten niepozorny samiec nimfy to również opiekun prawny dla młodej lwicy Krysi (fanki lotnictwa). Zenek to rysunkowa wersja moich papug: Cytryny i Gwizdka. Co ciekawe, ptak ten ma barwy wzorowane na naturze: pomarańczowe policzka, biały brzuszek i ogon, oraz szare skrzydła.