baner z moimi postaciami
baner - ruda rysica i inni

FILMOTEKA

Na tej podstronie znajdują się informacje o moich filmach animowanych Wszystkie, opisane tutaj filmy można obejrzeć na moim kanale You Tube pod nazwą ABC Arte / JUSTA ANIMUJE

Pierwszą, moją animacją był krótki filmik o Atomku. Możecie zobaczyć go w jednym z odcinków z serii JUSTA ANIMUJE. Poniżej opisy kolejnych wideo…

Filmy o moich animacjach:

Wspominam moje filmy!
Moje pierwsze animacje – oceniam

Culumon – cyfrowe wyzwanie

Culumon: Cyfrowe wyzwanie Produkcja: Polska 2003 – 2006. Czas trwania: 40 min. Gatunek: akcja, przygoda (shōnen). Język: polski (tylko napisy).

Fanowska wersja kontynuacji anime Digimon Tamers.  Zarys fabuły: Culumon to jeden z wielu cyfrowych stworków.  Bohater przypadkiem dowiaduje się o niecnych planach profesor Minami i próbuje znaleźć bohatera, który ochroni digimony przed zagładą. W trakcie swych poszukiwań poznaje Bublmon, która okazuje się być zamienioną w cyfrowego stworka profesor Minami, a to dopiero początek tajemnic… 

Cyfrowe wyzwanie – część 1
Cyfrowe wyzwanie – część 2

Kotka sen o samotności i Film o kwiatkach

Produkcja: Polska 2013 Czas trwania: 1 min, 49 sek. Gatunek: surrealizm. Język: polski. Obsada: Justa

Pewnego razu biały kotek odkrywa, że jest sam w wielkim, mrocznym mieście. Bezskutecznie próbuje znaleźć sobie towarzystwo. Każdy przedmiot czy napotkany przez siebie ślad przypomina mu… o jego samotności.

Jest to jedna z pierwszych animacji, którą postanowiłam wysyłać na konkursy dla amatorów. Technika: rysunki wykonane w programie The Gimp i montowane w edytorze do wideo. Czyli ten sam sposób pracy, co w przypadku reszty moich produkcji z 2013 roku (eksperymentalne krótkie próby animacji).

Poniżej jeszcze inna krótka animacja w The Gimp – tak dla nauki.

Animacja o kotku
Krótki eksperyment – animacja do muzyki autorstwa Argus625

Największy Skarb Świata

Produkcja: Polska 2013 Czas trwania: 31 min i 27 sek. Gatunek: komedia. Język: polski. Obsada: przyjaciele, uczestnicy warsztatów komisowych i użytkownicy internetowej grupy dubbingowej Nanokarin  Muzyka: Justa & Basza & Justin

Unikająca towarzystwa innych ludzi, ruda Kinga spotyka w parku rudą rysicę Urszulę. Nagle kotka przypomina sobie o tym, co kiedyś zrobiła dla niej ta samotna nastolatka. W geście wdzięczności rysica postanawia zostać jej pupilką, chociaż dziewczyna ma już własnego zwierzaka – zazdrosnego jamnika Cezara. Pomimo tego niefartu, kotka wprowadza się do Kingi, ale wcale to nie koniec tej historii… W tym samym czasie na świecie zaczynają dziać się bardzo dziwne rzeczy, za którymi stoją kosmiczne czarownice pragnące zniszczyć Ziemię za pomocą starożytnych artefaktów.

Żeby pokrzyżować im szyki, przywódca świata zwierząt – wielki i oczywiście rudy czyli wredny Feniks wysyła kocia boginię Bastet na poszukiwania legendarnej obrończyni świata przed złem i oczywiście ta Bast… jakimś cudem ma za zadanie wkręcić Kingę w tą aferę. Rysica Urszula na wieść, że jej przyjaciółka Kinga jest legendarną następczynią, słynnej Greczynki Ani jest szczęśliwa, a jednocześnie przerażona… Wkrótce do bohaterskiej Kingi zaczynają przyłączać się i inne zwierzaki, widząc w niej swoją nadzieję, tylko niestety… to jest jakaś pomyłka z tą przepowiednią. Czy wobec tak koszmarnej pomyłki, Kinga da sobie radę w starciu z trzema Władczyniami Ciemności?

Animacja w The Gimp – dłuższa

Film o kulisach powstawania tego projektu:

Największy Skarb Świata 2013 – od kuchni

Największy Skarb Świata: Nieoczekiwana Zmiana

Produkcja: Polska 2015 – 2017 Czas trwania: 7 min i 57 sek. Gatunek: komedia. Język: polski. Obsada: Madziara Heavy – Kinga, Anna Monika Chyła – Mokosz, Radi CZ-CZ – Bazyliszek / Pan Szczek, Jakub KubaRytm Pączkowski – szczur Adam, Justa – rysica Urszula i inni. Muzyka: Justa

Słabowidząca Kinga znów wkracza do akcji! Tym razem to ona jest wzięta za kosmiczną czarownicę i musi się wykaraskać z nieoczekiwanych przez nią tarapatów, a wszystko przez narzekanie i pretensje do swego losu. Film, którego realizacja była dość długa, bo wręcz padł mój rekord świata – Od początku Października 2015 do pierwszego Lutego 2017… Technika: odręczne rysunki kolorowane w Corel Draw i montowane w Pinnacle Studio.

Animacja o Kindze z lat 2015 – 2017

Ciekawostka: Film prezentowany na 65 Festiwalu OKFA w Koninie.


Kocie Życzenie

Produkcja: Polska 2017 – 2018. Czas trwania: 6 min i 50 sek. Gatunek: komedia. Język: polski. Reżyseria, scenariusz, animacja: Justyna Margielewska, Muzyka: Weronika Wołoszyn Obsada: Edyta Gołębczyk – Kicia Ewka, Weronika Wołoszyn – Kicia Sara / Belfer, Anna Monika Chyła – Mokosz / Puszek, Madziara Heavy – Ruda Dziewczyna, Justyna Margielewska – Kocur Borys / Inni.

Trzy kotki: Kicia Ewka, kicia Sara i kocur Borys wyruszają w drogę do Cukierkowa, miasteczka znajdującego się w krainie z waty cukrowej, zamieszkałego przez bezbronne puszki. Bohaterowie napotykają na swej drodze dwóch zaciekłych i rywalizujących ze sobą wrogów: wielkiego tęczowego robaka i Mokosz, a wszystko to przez jedno, kocie życzenie…

Animacja w wersji Full HD

Ciekawski: Animacja była prezentowana podczas konkursowych pokazów – Festiwal ANIMATOR w Poznaniu (10.07.2018) oraz w kinie KADR (Dąbrowa Górnicza) podczas finału warsztatów z tworzenia animacji, organizowanych przez Fundację „Wygrajmy Razem” (13.09.2018)

Widok na ekran w Kinie KADR
W kinie KADR – kicia Sara i Mokosz

Film i serial: Całkiem Nowa Baśń

Produkcja: Polska 2018 – 2020. Czas trwania: 11 odcinków od 2 – 3 minut. Wersja filmowa: 19 minut i 37 sek. Gatunek: komedia. Język: polski. Reżyseria, scenariusz, animacja: Justyna Margielewska, Muzyka: Weronika Wołoszyn

Obsada: Beata Milczarek – Sroka Tosia / Narrator, Madziara Heavy – Kinga / Żmij / Ognik / Polityk I, Edyta Gołębczyk – Zmora Zosia, Królowa Zmora,

Ola Bratkowska – Mała Basia, Weronika Wołoszyn – Gucio / Pan Wiesław, KubaRytm – Diabeł Purtk / boruta / Henio / Politycy II I III / Frycek, Ptak – Wiatr Sisi, Pan Strzyga / Wilkołak / Kot Chobołd / Klabaternik / Dworowy, Anna Monika Chyła – Pani Barbara.

Przedszkolaki: Basia i Gucio za sprawą zaczarowanej monety i psotnej sroki Tosi wpadają do krainy zamieszkiwanej przez Strachy (istoty wzorowane na mitologii słowiańskiej). Tam poznają małą zmorę Zosię, która okazuje się być córką władczyni tajemniczej krainy. Dzieci będą próbować wrócić do domu. niestety o istnieniu strachów dowiaduje się również chciwy dyrektor zoo – pan Wiesław i ma swoje plany wobec legendarnych istot. Tylko co jeszcze z tym wszytkom wspólnego ma mama przedszkolaków, będąca właścicielką zaczarowanej… monety?

Ciekawostka: animacja jest alternatywną opowieścią z serii „Pudełeczko pełne strachów”, w którym występują inni, starsi ludzcy bohaterowie i szersza paleta strachów (scenariusz komiksowy). Królową w tamtym uniwersum jest Strzyga, a tutaj jest ona doradczynią Zmory. W tamtej historii, Chobołd jest raczej pozytywną postacią, nie ma również Pana Wiesława. Wrogiem okazuje się zdrajca strachów – Ptak Sisi.

Wersja jako film krótkometrażowy

Największy Skarb Świata 2020

Produkcja: 2020 (remake animacji z 2023 roku z okazji 20 lat serii komiksowej) Czas trwania: 15 min i 2 sek. Gatunek: komedia. Język: polski.

Reżyseria, scenariusz, animacja: Justyna Margielewska, Muzyka: Weronika Wołoszyn & Margi. Obsada: Edyta Gołębczyk – Rysica Urszula, Madziara Heavy – Kinga, KubaRytm – indyk Gul – Gul, piesek Jacek, piesek Kacper, kot z Lasu Przeznaczenia, Cerber Kuba, Mały Feniks, Orzeł Filip, pan szczek, stary Feniks, szczur Adam, Ola Bratkowska – papuga Kleo, Weronika Wołoszyn – Bastet, Kasia Nowak – czarownica Ewa, czarownica Marta, kot Sebastian, Patrycja Kwiatek, Puma Judyta, zła roślinka w okularach, zła roślinka II, Anna Monika Chyła – czarownica Patrycja, Koralina Żelichowska – wiewiórka Agata, Beata Milczarek – Bazyliszek, Justyna Margielewska – jamnik Cezar.

Słabo widząca Kinga spotyka po latach rysicę, której kiedyś uratowała życie. To jedno zdarzenie to dopiero początek niespodzianek! Wkrótce dziewczyna zostaje uznana przez przyjaciół rysicy Urszuli za Legendarną Obrończynię Świata przed złem… i będzie musiała zdecydować czy chce być przypadkową super bohaterką w czerwonym dresie. Gdy Kinga waha się nad swoją rolą, na horyzoncie pojawiają się złe kosmiczne czarownice zwane Władczyniami Ciemności. Czy nastolatka ocali nasz świat przed zniszczeniem?

Ciekawostka: animacja odręczna. Rysunki z tłami na dużych brystolach, odręcznie wycinane postaci bohaterów (całe stosy kredek i markerów), a jednocześnie animacja poklatkowa. Film powstał w dobie pandemii. Komputer ograniczony do minimum. To miało nawiązywać do technik używanych w starszych animacjach.

Film
Zwiastun do animacji

CHIMERY – Epizod 1

Produkcja: Polska 2021 – 2022 (inspiracja, a zarazem remake animacji z lat 2003 -2006). Czas trwania: 8 min i 17 sekund. Gatunek: akcja, przygoda (shōnen), komedia. Język: polski. Reżyseria, scenariusz, animacja: Justyna Margielewska, Muzyka: Weronika Wołoszyn & Justa Obsada: Sebastian „Seba” Janakowski – Kuba / Zgrywus, Rafał Bartosiak – Alex, Judyta Bartosiak – Dina, Paulina Gajoch – Kora, Justyna „Justa” Margielewska – Marta, Edyta Gołębczyk – Róża.

Pewnego, majowego popołudnia nad Warszawą pojawił się ogromny wąż i ścigał jaszczurkę. Świadkiem tego przypadkowego wydarzenia była Kora. Dziewczyna zabrała jaszczurkę o imieniu Dina do swojego domu. W tym samym czasie, jej starsza siostra – Marta spotyka dziwną mysz, która zmienia się w kota. Kim są chimery i jakie mają tajemnice? Czy ta dziwna pogoda w stolicy Polski to ich sprawka? Klasyczna animacja 2D, ale rysowana i kolorowana w Adobe Animate.

Komedia, z elementami fantastyki, nie zabraknie również smutnych momentów. Pierwszy odcinek animowanego serialu z cyklu CHIMERY. Mój pomysł z liceum, ale z zupełnie nowymi postaciami lub z odświeżonymi wersjami moich, dawnych bohaterów.

W pierwowzorze była to seria inspirowana japońskim anime: filmami i serialem o Cyfrowych Stworach – Digimonach. Obecnie jest to w pełni autorski projekt, ale oczywiście na poziomie dialogów nie mogło zabraknąć żartów nawiązujących do anime. To jest taka serialowa wariacja – taki „animiec po polsku”. Film tworzony troszkę z sentymentu, ale również po to, żeby opowiedzieć o zupełnie nowych przygodach jaszczurki Diny i jej wesołej kompanii!

Animacja – epizod 1

Ciekawostka: Chimery epizod 1 otrzymały wyróżnienie! Od 25 marca do 31 marca można było oglądać najciekawsze filmy zgłoszone na Multi Dimension Independent Film Festival. Mnie najbardziej rozbawiła odręcznie rysowana animacja o jaskiniowcach kontra piłkarze, a zachwyciła magiczna opowieść o świętach Bożego Narodzenia. Wśród filmików były też i moje Chimery…

Zdziwiona Dina - scena w pokoju Kory
Dina dziwi się z powodu wyróżnienia filmu z jej udziałem.

Wojownicy – krótka animacja

Produkcja: Polska 2022. Film do muzyki – ujęcia z klasycznie animowanymi kocimi wojownikami – powrót do aplikacji Macromedia Flash w nowej odsłonie czyli Adobe Animate.

Film z animowanymi scenami inspirowanymi serią książek Erin Hunter. Wszystkie postacie i animacje – mojego autorstwa. Czyli tak, jak wyobrażałam sobie koty opisane przez Erin Hunter. #AMV Film jest stylizowany na #animemusicvideo

Koci filmik

CHIMERY – Epizod 2

Produkcja: Polska 2022 (inspiracja, a zarazem remake animacji z lat 2003 -2006). Czas trwania: 8 min i 12 sekund. Gatunek: akcja, przygoda (shōnen), komedia. Język: polski. Reżyseria, scenariusz, animacja: Justyna Margielewska, Muzyka: Weronika Wołoszyn & Justa Obsada: Edyta Gołębczyk – Róża, Justyna „Justa” Margielewska – Marta, Judyta Bartosiak – Dina, Paulina Gajoch – Kora, Katarzyna Nowak – Profesor Minami, KubaRytm – Satoru Oni, Monika Zarczuk – Cykor.

Powracamy do Warszawy! Dina i Róża znów rozrabiają. Jaszczurka od mega fryt, obwinia siebie za te całe zamieszanie w mieście. I jeszcze te tajemnicze, kryształy… Tylko czy problemy z mocą Diny to jedyne zagrożenie? Kim jet profesor Minami i jej szemrany przyjaciel Satoru? I dlaczego Minami tak dużo wie o chimerach? To dopiero początek przygody z niezwykłymi futrzakami… CHIMERY…

W pierwowzorze była to seria inspirowana japońskim anime: filmami i serialem o Cyfrowych Stworach – Digimonach. Obecnie jest to w pełni autorski projekt, ale oczywiście na poziomie dialogów nie mogło zabraknąć żartów nawiązujących do anime. To jest taka serialowa wariacja – taki „animiec po polsku”. Film tworzony troszkę z sentymentu, ale również po to, żeby opowiedzieć o zupełnie nowych przygodach jaszczurki Diny i jej wesołej kompanii!

Chimery – epizod 2