Pudełeczko pełne strachów 

W kryształowej jaskini gdzieś tam w Polsce, znajduję się małe pudełeczko. W przeszłości pudełeczko było domem dla zapomnianych przez ludzi, magicznych stworzeń, Historia „Pudełeczko pełne strachów” opowiada o tym, jak z tego pudełeczka, tytułowe „strachy” wróciły do swoich, dawnych siedzib. Babcia Salomea, dała swojej wnuczce w prezencie magiczny przedmiot mając nadzieję, że Asia będzie opiekowała się tajemniczym drobiazgiem. Niestety dziewczyna po latach, wyrzuca pudełeczko do kosza na śmieci, nie rozumiejąc, co dokładnie powiedziała jej kiedyś babcia.

Wnuczka jest teraz tak o 10 lat starsza i nie ma zamiaru zajmować się dziecinnymi sprawami. Zamiast tego chce imponować swojej koleżance Izie, nie mając przy tym pewności, czy owa dobra znajoma jest naprawdę jej przyjaciółką. W paradoksalny sposób, gdy tylko Asia i Iza wracają ze spaceru, z pudełeczka wylatują strachy ze starych, słowiańskich wierzeń. Są to między innymi: dwie, królewskie Strzygi, upiór, Mamuna, Chobołd, Żmij i inne stwory. 

Jak łatwo się domyśleć, nastolatki w popłochu uciekają z mieszkania, ale jedno ze stworzeń upatrzyło sobie Izę, mając ją za Asię, zamieniło dziewczynę w zaczarowaną koalę, nieświadomie dając jej część swych mocy. Przerażona Asia nie wie co czynić. Na szczęście pojawia się Chobołd i tłumaczy, że Izę odczarować może tylko Strzyga, którą strachy wybrały na swoją królową, bo to właśnie ona, zaczarowała Izę. Chobołd prowadzi Izę i Asię do pałacu Strzygi. Bohaterowie napotykają na swojej drodze przeróżne strachy, ale jeden z nich Ptak - Wiatr jest bardzo wrogo nastawiony do głównych bohaterów. Ptak - Wiatr o imieniu Sisi ma to za złe Izie, że Asia zapomniała o tym, co powiedziała jej w przeszłości babcia Salomea... Czy Asi uda się znaleźć wyjście z dziwnej sytuacji, ocalić Izę i pogodzić zwaśnione strachy, które straciły prawie wszystko? W opowieści występuje blisko 100 opisanych postaci ze słowiańskiego, (głównie polskiego bestiariusza)... Tytułowe strachy to wszelkie uosobienia zjawisk naturalnych, chorób, przesądów czy samych typów magicznych. Większość bohaterów jest nazwana diabełkami, bo to też jest związane z tym jak duchowni tłumaczyli wiarę w fakt istnienia Chobołda, Pionka, Skrzatka itp... 

Galeria ze szkicami postaci: 

Created by ABC Arte 2019 :)