ABC-ARTE INTERNETOWE STUDIO FILMÓW ANIMOWANYCH
Strona www z komiksami, opowiadaniami i filmami autorstwa Justyny "Justy" Margielewskiej

NEWSY

Na tej podstronie znajdują się ważne informacje i wszelkie ciekawostki związane z moją twórczością. :)

Podaję informację o aktualnie tworzonych filmach, opowiadaniach,
czy o komiksach...

Tutaj zamieszczane są także wzmianki o nowych filmach (kiedy premiera, czy już mamy scenariusz, itp), grafikach i projektach artystycznych, w których będe mieć przyjemność uczestniczyć.

Wszystko co chciałabym powiedzieć, w formie, krótkich postów... Na przykład, że strona ABC-ARTE.PL została założona przez Justę 3.05.2014 roku i w tym dniu każdego roku rysica dostaje kolejną świeczkę na swoim namalowanym przeze mnie torcie :)

Nowy projekt! Poznajemy nasze Strachy. Blog numer 5

2021-01-25 14:18:01, komentarzy: 0
Czytam sobie „Polską Demonologie Ludową” Leonarda J. Pełki i na 22 stronie księgi mam wymienionych przedstawicieli rządu z piekła. Większość diabłów ma niemiecko brzmiące nazwiska… na przykład taki czort Buer – prezydent kolegium handlowego…
 
Ewentualnie jest tam, trochę Greków, Włochów, Anglików… a gdzie jakiś Polak? Diabeł Boruta nie dostał się do piekielnego sejmu, bo… przespał wybory!
 
Powiedzenie „Nie taki diabeł straszny, jak go malują” zagościło w naszym języku polskim najprawdopodobniej od XVIII wieku. Jest to znak, że w naszej kulturze zaczęto chętniej przedstawiać diabła, (wciąż nadal groźną istotę), ubranego w szaty człowiecze (tu szlachecki kontusz, tu koszula mieszkańca wsi, albo fraczek mieszczanina), aby przynajmniej w baśniach i legendach… człowiek mógł przechytrzyć upadłego anioła.
 
 
Opis ilustracji: Szkic rysunku: diabeł Boruta czyli wysoki mężczyzna o sumiastych wąsach z kozią bródką, ubrany po staropolsku w kontusz i ma czapkę z piórem. Na głowie ma rogi i oczywiście długi ogon i kopyta zamiast stóp. Za Borutą lata błędny ognik czyli ognista główka.  W dole szkicu skrył się żmij czyli burzowy wąż i zieje piorunami. 
 
 
« powrót

Dodaj nowy komentarz