ABC-ARTE INTERNETOWE STUDIO FILMÓW ANIMOWANYCH
Strona www z komiksami, opowiadaniami i filmami autorstwa Justyny "Justy" Margielewskiej

NEWSY

Na tej podstronie znajdują się ważne informacje i wszelkie ciekawostki związane z moją twórczością. :)

Podaję informację o aktualnie tworzonych filmach, opowiadaniach,
czy o komiksach...

Tutaj zamieszczane są także wzmianki o nowych filmach (kiedy premiera, czy już mamy scenariusz, itp), grafikach i projektach artystycznych, w których będe mieć przyjemność uczestniczyć.

Wszystko co chciałabym powiedzieć, w formie, krótkich postów... Na przykład, że strona ABC-ARTE.PL została założona przez Justę 3.05.2014 roku i w tym dniu każdego roku rysica dostaje kolejną świeczkę na swoim namalowanym przeze mnie torcie :)

Nowy projekt! Poznajemy nasze Strachy. Blog numer 4

2021-01-23 13:30:01, komentarzy: 0

W XV wieku… najbardziej oberwało się mitycznej postaci o imieniu Mokosz. Ta dawna, słowiańska bogini miłości w formie zapisu jej imienia jako „mokosza” stała się synonimem słowa „czarownica”.

 

To jest niepojęte jak w dobie epoki „Odrodzenia” czyli powrotu do antycznego umiłowania rozumu (Renesans) jeden człowiek – papież Innocenty VII kazał dobrać się do skóry czarownikom… Niebawem potem powstało sobie takie „dzieło” jak „Młot na czarownice” napisane przez inkwizytorów Institorisa i Sprengera, rzekomo opisujące… jak należy odpowiednio postępować ze sługami szatana.

 

Tylko, że za byciem „diabelskim pomiotem” mógł zostać ukarany każdy mąż, białogłowa, dziecko… i oczywiście niepokorni naukowcy – jak na przykład nasz rodak Mikołaj Kopernik za szerzenie zabobonu, że planeta Ziemia nie jest płaska i krąży sobie wokół jakiejś wielkiej gwiazdy zwanej Słońcem. Żeby było śmiesznej – jak na złość niewyedukowanym duchownym, w dawnej mitologii słowiańskiej postać kobiety nie była tym, czego chcieli autorzy „Młota na czarownice”, więc to bardzo ciekawe…

 

Ja w tym „feministycznym” wpisie pokazuje Wam postać z moich komiksów / animacji, która dumnie nazywa się Mokosz… Jedno z nielicznych, naszych imion, które nie kończą się na literę „a”. Czy znacie inne, polskie imiona nie kończące się na literę „a”?

 

Tutaj możecie zobaczyć mój nowy obrazek z Mokosz! 

 

Opis ilustracji: Szkic Mokosz - dziewczyna w swoim fraku przypominającym nieco strój  marynarza połączony z  staropolskim strojem szlachcica. We włosach z bujną czupryną, jak trochę jeż Sonic ma wplecione pióra. Jej broń to szabelka. 

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz