ABC-ARTE INTERNETOWE STUDIO FILMÓW ANIMOWANYCH
Strona www z komiksami, opowiadaniami i filmami autorstwa Justyny "Justy" Margielewskiej

NEWSY

Na tej podstronie znajdują się ważne informacje i wszelkie ciekawostki związane z moją twórczością. :)

Podaję informację o aktualnie tworzonych filmach, opowiadaniach,
czy o komiksach...

Tutaj zamieszczane są także wzmianki o nowych filmach (kiedy premiera, czy już mamy scenariusz, itp), grafikach i projektach artystycznych, w których będe mieć przyjemność uczestniczyć.

Wszystko co chciałabym powiedzieć, w formie, krótkich postów... Na przykład, że strona ABC-ARTE.PL została założona przez Justę 3.05.2014 roku i w tym dniu każdego roku rysica dostaje kolejną świeczkę na swoim namalowanym przeze mnie torcie :)

Aktorki z niepełnosprawnosciami? Smutna refleksja...

2021-06-20 18:47:30, komentarzy: 0
Po obejrzeniu kolejnej edycji Festiwalu "Zaczarowanej Piosenki" zasmuciło mnie i oburzyło, niestety prawdziwe stwierdzenie jednej z finalistek, o sytuacji niewidomych kandydatek na aktorki. To znaczy - brak wzroku uniemożliwia zaistnienie w tym zawodzie, nawet jak się ma szkołę w tym kierunku...
 
Tak zrozumiałam jej wypowiedź. Podejrzewam, że skoro się jest po aktorstwie, to się zna pewne techniki i ma się na przykład konkretne umiejętności, które można wykorzystać na scenie.
 
Można przecież na przykład grać daną postać na deskach teatru, która nie widzi... albo ma mniej biegającą po całej scenie bohaterkę / bohatera . Domyślam się, że jest to wyzwanie logistyczne dla reżysera, ale skoro są twórcy co mogą podpowiedzieć jak się za to zabrać Dyrekcji teatrów (kojarzy mi się tutaj Teatr ITAN) albo działalność połockiego aktora Mariusza Pogonowskiego...).
 
Myślę, że nadszedł czas aby zebrać środowisko artystów z wszelkimi niepełnosprawnościami i podobnie jak reszta artystów POKAZYWAĆ że warto w NAS zainwestować.
 
Bo to przykre. Dla osób zainteresowanych - niby jest pomysł na pomoc artystom zawodowym, ale Wiecie co... jakoś nie wzięto pod uwagę artystów z nieupełnoprawnieniami. Klasyka.
 
Może warto coś robić? Uwaga POMYSŁ ustawy jest moim zdaniem kontrowersyjny, choćby z tego powodu, że dopóty nie zniesie się w Polsce "minimum 70% dochodów dla osób z niepełnosprawnością" to nie wszyscy będą mogli z tego skorzystać. Bo oczywiście... ZUS, a tak konkretnie...
 
Temat limitu dochodów - od lat zamiatany pod dywan, a Pan Minister co chce zmieniać całe orzecznictwo... w tej sprawie nabiera wody w usta. Żadna opcja nie zrobiła nic. Mogliby przynajmniej zabrać się za realne zatrudnianie? Nie, dla niewidomej aktorki po szkole aktorskiej nie ma miejsca w teatrze. O tym mi dziś przypomniał festiwal piosenki.
 
Wszystkim Finalistom życzę spełnienia ich muzycznych marzeń, a ja na koniec mojego wywodu wrzucam link do pracy nad ustawą oraz film gdzie opowiadam o swoich marzeniach i przy okazji rysuję fajne postacie - tak dla osłody tego tematu!
 
Link do projektu ustawy:
 
Polecam też wspomniany przeze mnie w poście Teatr ITAN
 
 
 
Kategorie wpisu: JUSTA ANIMUJE
« powrót

Dodaj nowy komentarz