ABC Arte Blog 

Wyszukiwarka


Stronka zawierająca masę przemyśleń 
Justy z zakresu:

- anime... bo lubię!
- manga... bo lubię! 
- komiks... bo rysuje!
- literatura... bo piszę!
- projekty własne... bo szukam mecenasów!
- refleksje... bo czasem mnie coś nachodzi!
- to co mnie denerwuje... samo przez się! 
- czym jest sztuka... filozofia jeszcze nikogo nie zabiła!
- dlaczego ABC ARTE?
- bo to jest istotne?
I gdzie indziej miałabym publikować
swoje spostrzeżenia?! 

Kliknj... na skróty po więcej informacji! 


Mega Ciekawostki z portalu ABC ARTE cz. 1

2017-02-07 19:02:02, komentarzy: 0

Ciekawostki, masę faktów, związanych z postaciami Justy: 


Plakat animacji Największy Skarb Świata Nieoczekiwana Zmiana z 2017 roku

 

Blog ten zawiera pierwsze 20 ciekawostek, na temat wesołej twórczości Justy. O zobaczcie sami, czego jeszcze nie wiedzieliście! Można się już zdziwić, jakie to ja artystyczne szczęście mam... a to jest dopiero początek rysunkowej draki! 

 

1. Bohaterką tego tytułu są: Mokosz i jej kuzynka Ola Penieral. Mokosz jest też gościnnie bohaterką jako antagonistka dla Kingi. W animacji, będącej swoistym remiksem wymienione jest, że Mokosz chce powrócić do swojego królestwa. Seria „Inspiracje”, stylizowana na pamiętnik Oli Penieral wyjaśnia jakimi cechami wykazuje się kraj Penieralów. Kraj okrętowych hycli znajduje się pod wodami morza Bałtyckiego i wzorowany jest na słowiańskiej mitologii.

 

Stroje bohaterów to z kolei modernistyczny wariant wdzianek sarmatów i żarty na ten temat znajdują się nawet w najnowszej animacji: Największy Skarb Świata – Nieoczekiwana Zmiana.

 

2. Mokosz pokazuje się tam jako ta, która ocali Penieralów i choć nikt nie przypuszczał, że tak się stanie... jest realną kandydatką do tronu. Królową miała być jej kuzynka Ola, ale ona nie chciała i mało tego... zgadnijcie co zrobiła... prawie zniszczyła własny ród. I co o takiej sądzić?

 

3. Nazwisko Penieral pisane jako „penieral”, wymienione głównie w serii „Inspiracje” znaczy tyle co... nie wiem, ale wymyśliłam je. Tak samo jak jeden polski poeta wymyślił pewne imię i ono przeszło do życia codziennego. To imię czyli Grażyna, a wymyślił je Adam Mickiewicz.

 

Jednak w sieci google znalazłam wynik, że ktoś z zagranicy może mieć te... nazwisko! Albo mu się spodobało jako pseudonim,... ale jaja! W Rosji, ktoś ponoć posługuje się pseudonimem Harry Potter. Wiece, ludzie są zdolni. :) Jest też angielskie słowo podobne w wymowie do słowa „penieral”, ale to specyficzny termin medyczny, che che... ale ja nie przypuszczałam takiego stanu rzeczy. :) Jednak ktoś naprawdę posługuje się takim nazwiskiem według wyszukiwarki google.

 

4. Bohaterowie tytułu „Euroklasa – super klasa: wakacje z duchami” chodzili do tego samego liceum, co Justyna Margielewska.

 

5. Gdy powstał pierwszy komiksowy rozdział serii „Największy Skarb Świata” nie było jeszcze zekranizowanej pierwszej książki o Harrym Potterze. I ogólna fabuła powstała tuż przed polskim wydaniem tej książki w kwietniu 2000 roku. Choć komiksy rysowałam głównie w wakacje i to jest oficjalna wersja (lipiec 2000 roku), to postacie Urszuli, Pana Szczeka i Bazyliszka, a także pomył, aby wrzucić do tego kotła kwestię siedmiu cudów świata sięgają moich ilustracji, pochodzących z szóstej szkoły podstawowej. Pani od plastyki bardzo zainteresowała mnie sztuką antyczną. Mieliśmy nawet za zadanie zaprojektować greckie wazy... i stąd wziął się ogólny zarys fabuły.

 

6. Postać wrednego starego Feniksa w pierwowzorze wyglądała prawie identycznie jak opisany przez K. J. Rowling feniks Fawkes, a to dlatego, że autorka powieści o Harrym Potterze wzorowała się na tekstach Herodota. A Justa znała ten opis z przekładu Pana Zygmunta Kubiaka.. zamieszczonego w jego książce „Mitologia Greków i Rzymian”. Sami możecie to sprawdzić!

 

7. Bogini Bastet w pierwszym komiksie o przygodach Kingi, zatytułowanym po prostu „Skarb Faraona” była czarna i miała przynosić pecha Kindze!

 

8. Po premierze, „Komnaty Tajemnic” z Harrym Potterem, Justa zaczęła czytać książki Pani Rowling. W efekcie o mały włos, nie wyrzuciłaby na zawsze z listy bohaterów Bazyliszka i w ogóle zrezygnowałaby z realizacji swojej pierwszej fabuły czyli „Największego Skarbu Świata”.

 

9. Bazyliszek z „Największego Skarbu Świata” to bazyliszek opisany przez Artura Oppmana w „Legendach warszawskich”. Żeby nie było masakry nosi ciemne okulary. Oprócz Bazyliszka z legend tego autora mamy też złotą kaczkę, która według Justy kolaboruje z kosmicznymi czarownicami!

 

10. Pierwsza animacja Justy pochodzi z lat licealnych i zwie się: Culumon – cyfrowe wyzwanie. Jest to fanowska realizacja jednej z popularniejszych serii anime, niesłusznie określanego mianem podróbki pokemonów przez niektórych ludzi w sieci. Przypadkowo, pierwsza postać Justy – rysica Urszula, która jest logo Mini projektu z lat 2005 – 2006 nieco przypomina jedną z bohaterek tego anime – Tailmon za sprawą uszu. Co ciekawa ta animacja powstała w dwóch wersjach, najpierw z ręcznie pisanymi napisami, a potem bez w większej rozdzielczości. Niby o tym samym, ale ja to zawsze lubiłam robić remake czegoś, che che.

 

11. Termin „Mini Projekt Justy” został zamieniony na „Wielki Projekt Justy” w 2013 roku, bo aż głupio pisać, że coś jest „mini” jak zajmuje ci cały rok pracy.

 

12. Justyna uczyła się robić animacje i komiksy bazując na tytułach od Toei Animation, Tezuka Production czy Walta Disney'a. Z reguły oglądała dany tytuł, a potem rysowała na kartce lub na komputerze dalsze losy ulubionych postaci. I choć od 2000 roku miała już dość pokaźną galerię swoich postrzeleńców to nadal bawiła się w fanowskie tytuły. Dlatego też ostatnim tytułem stricte fanowskim jest Culumon – cyfrowe wyzwanie z 2006 roku.

 

13. Pierwszą postacią Disney'a, którą Justa nauczyła się rysować był Simba z „Króla Lwa”, nie Myszka Miki, nie Kaczor Donald.

 

14. Gdyby Justa od 2000 roku nie zaczęła interesować się mangą i anime, dziś rysowałby w stylu francuskim / belgijskim, czyli tak jak w przypadku „Smerfów” czy „Łebskiego Harrego” (notabene ulubionej animacji serialowej Justy).

 

15. Papuga Kleo, cytrynowa nimfa ma czerwone policzka, a powinna mieć pomarańczowe. Ma czerwone jak elektryczny szczur Pikachu... bo jest w pewien sposób nieobliczalna. To taki żart. I to też pokazuje jak seria „Największy Skarb Świata” jest klasyczna co najmniej.

 

Pokemony pojawiły się w Polsce w 2000 roku 4 września i prawie od tej pory tak rysowałam papugę Kleo... z czerwonym policzkami. Reszta papug z jej gatunku ma innego koloru policzka, jak na przykład jej tato.

 

16. Mistrzem Justy był i jest Osamu Tezuka, komiksowy rekordzista i twórca bardzo wielu animacji. Określany mianem „boga mangi” lub japońskim Disney'em. Tezuka ma na swoim koncie między innymi pierwszą barwną animację w Japonii o przygodach... pewnego lwa. Przypadek.... o niestety nie!

 

17. Justa w swoim życiu najwięcej narysowała kucyków... nie lwów. Tylko jej minęło.

 

18. W pierwowzorze Lwica Zoja i lwica Ziara były bohaterkami fanowskiej części 3 „Króla Lwa” narysowanej przez Justę, ale gdy pojawiła się oficjalna część 3 Justa wrzuciła te postacie do swojej 100 % fabułki o tytule „Perła Kilimandżaro”, która wylądowała w serii „Inspiracje”.

 

19. „Dziwna opowieść” - to jedna z pierwszych inspiracji, gdzie występują postacie ze słowiańskiej demonologi. Mowa o utopkach, przemianowanych na upadłe anioły, które za nieposłuszeństwo u Pana Boga za piecem, zostały strącone z niebios do kałuż, rzek i strumyków. Nie mylić z topielcami... Utopki to wodniki, a topielce i topielnice nie...

 

20. „Mały Bohater” - został narysowany po serii „Największy Skarb Świata”, a dokładnie tuż po rozdziale „Kwiat Sary” i miał być swoistą parodią serii o przygodach rysicy Urszuli. O ile można sparodiować coś co już jest śmieszne... zamiast Kingi wrzuciłam pechowego fizyka, a rysicę zrobiłam na czarno i nazwałam Jolką. Dodałam też latającego dachowca, słonia na chmurce i Pałac Kultury i Nauki, aby było co dekomunizować! Ta seria miała zastąpić „Największy Skarb Świata” za sprawą popularności Harrego Pottera.

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz


Krótka historia wpisów na blogu... 


Created by ABC Arte 2019 :)