ABC Arte Blog 

Wyszukiwarka


Stronka zawierająca masę przemyśleń 
Justy z zakresu:

- anime... bo lubię!
- manga... bo lubię! 
- komiks... bo rysuje!
- literatura... bo piszę!
- projekty własne... bo szukam mecenasów!
- refleksje... bo czasem mnie coś nachodzi!
- to co mnie denerwuje... samo przez się! 
- czym jest sztuka... filozofia jeszcze nikogo nie zabiła!
- dlaczego ABC ARTE?
- bo to jest istotne?
I gdzie indziej miałabym publikować
swoje spostrzeżenia?! 

Kliknj... na skróty po więcej informacji! 


Mega ciekawostki z portalu ABC ARTE cz. 5

2017-05-07 16:26:47, komentarzy: 0

Kolejne ciekawostki przed nami! 


71. Nietoperz Sonia z „Małego bohatera” była pierwszą postacią, która została zjedzona przez innego bohatera, a przy okazji poniosła śmierć! Justa nie lubi ukatrupiać... dlatego też dopiero w „Mieście szpiegów” kilka typów ginie, a w tym jeden typ dostaje gromem.

 

72. Cudak z „Inspiracji” to notabene pierwsza postać... wybryk natury od Justy, która jest psokotem. A potem były szablastozębne kaczki. Kaczka tego typu występuje też w animacji „Największy Skarb Świata: Nieoczekiwana Zmiana”.


Kubeczek z logo ABC ARTE

 

73. W starych fabułach Justy rudzi nie mają piegów... a za to blondynka ma. Patrz komiks „Zamiana ról” z „Inspiracji”.

 

74. Bohaterowie komiksu „Siedmiu świrów” ubierają się w sposób podobny, jak ludzie, których Justa widziała na studiach. To dotyczy m.in. osoby Kamili Mikrus.

 

75. Daniel z komiksu „Ucieczka” ma podobna fryzurę do piosenkarza Michała Wiśniewskiego z grupy „Ich troje”, z czasów występu tej grupy na Eurowizji. Tylko nie czerwone, a niebieskie włosy.

 

76. Justa chciałaby aby kiedyś głosom swoich postaci udzielił piosenkarz Phill Collins, tak jak to uczynił wcielając się w rolę białych niedźwiedzi z filmu „Balto”.

 

77. Ulubionym imieniem Justy z ABC ARTE jest Judyta. Imię to nosi jedna z „Siedmiu świrów”.

 

78. Jednym z najbardziej politycznych komiksów Justy jest „Zwariowany świat Jagody Kot”. Mamy tam odniesienia do: Radia „Maryja”, Młodzieży Wszechpolskiej, edukacji, subkultur młodzieżowych, sytuacji samotnych matek jak i tego, że powstaje coraz więcej zamkniętych osiedli... a komiks nie wygląda na taki!

 

79. Fabuła „Anty przygoda na Mariensztacie” zawiera w sobie bohaterów o nazwiskach, które nie są zalecane przy pisaniu scenariuszy filmowych, takie jak: Niepokorny dla buntownika, Kwoka dla dziennikarza, czy wręcz brak godnego polskiego nazwiska... dla polskich komunistów! Komiks czy wręcz scenariusz w pierwowzorze był parodią gatunku do jakiego mrugał okiem – socrealizmu.

 

80. W komiksach Justy bohaterowie mają polskie imiona. W 90% przypadkach, a potem mają wymyślane młodzieżowe nicki, a dopiero na końcu zagraniczne imiona, ale gdy to jest jakoś uzasadnione, że ktoś jest na przykład z Wielkiej Brytanii.

 

81. Akcja początków fabuły „Pudełeczka pełnego strachów” ma miejsce w latach 90. XX wieku w Polsce... totalna nostalgia!

 

82. Tytułowe „Miasto szpiegów” ma nazwę pochodzącą od nazwiska Justy.

 

83. Fabuła „Mój przyjaciel Max” (seria „Inspiracje”) dotyczy też wilczycy Mai, którą wychowały psy pasterskie. Maja swoim zachowaniem nieco przypomina Szarkę, córkę psa „Balto”. Animacje nie mają ze sobą nic wspólnego, ale coś w tym jest... dzielą je 3 lata różnicy. Komiks z starej serii „Inspiracji” o tytule „Mój przyjaciel Max” - z 2006 roku, a „Balto 2” z 2009 roku.

 

84. W serii „Największy Skarb Świata” (2000 - 2006) pojawia się czarnoksiężnik, który uprzykrza wszystkim życie – mowa o Panu Wapniaku, znanym też jako Mistrzu. Podobną rolę pełni jeden doktorek w animacji „Księżniczka i żaba” Walta Disney'a z 2009 roku. Tylko, że doktorek zginie marnie, a Mistrzu nie.

 

85. Według Justy – logo jej fabuł – rysica Urszula ma podobne uszy do Tailmon, bohaterki z serii Digital Monstes. Nie jest to celowe zagranie, ale po poznawaniu tego anime, Justa zaczęła dość wyraziście rysować oczka swoim zwierzakom. Tak... to jest efekt inspiracji, związaną z Toei Animation.

 

86. Toei Animation i ABC ARTE od Justy mają kocie loga. I oba te logo pochodzą od najbardziej znanych postaci. Kot Toei – to kot artysta, wyraźnie inspirowany kotem w butach, nazwanym Pero, z ich debiutanckiej animacji, a kim jest rysica Urszula... sami sobie odpowiedzcie...


87. W starych fabułach Justy nie ma pingwinów, a na nich miejscu są za to skunksy...

 

88. Pierwsza fabuła Justy, gdzie pojawili się gangsterzy była „Oskar i Cudak”, a właściwie pierwszy rozdział o pierwotnym tytule „Cudak to ja” z „Inspiracji”.

 

89. Mokosz Penieral z „Inspiracji” ma swojego białowłosego sobowtóra, która jest studentką Uniwersytetu Śląskiego.

 

90. Justa narysowała więcej kocich niż psich postaci... we wszystkich seriach!

 

91. Jeśli kot bobtail – przynosi szczęście, to rysica Urszula – jest kotem nieszczęścia, choć ma krótki ogonek. O co dokładnie chodzi, wyjaśnione jest w animacji z 2013 roku o tytule „Największy Skarb Świata”.

 

92. Pierwsze animacje Justy powstały we Flashu, a potem w m.in. The Gimp... i w Corelu. Jaki z tego wniosek?

 

93. Jednym z najpopularniejszych imion dla postaci Justy... jest Marta!

 

94. Strona ABC ARTE bierze swą nazwę od wyrażenia „ARTETERAPIA”...

 

95. Pierwsze postacie Justy, które nie dostały się do fabuły „Największego Skarbu Świata” były wynikiem pomyłek rysowniczki, jak na przykład jakąś postać z TV narysowała na różowo i zmieniła fryzurę... Może i powinnam pooglądać moje stare szkice i wrzucić postacie, które wrzucałam do kosza? To będą fan arty z pomyłkami.


96. Justa spotkała się z opinią, że jej postacie nieco przypominają rysunki Tove Jansson! Czyli bohaterów od... muminków!

 

97. Jedną z pierwszych recenzji „Największego Skarbu Świata” jeszcze gdy byłam w gimnazjum, brzmiała „fajne pokemony”.

 

98. Justa nie lubi jak określa się filmy rysunkowe „bajkami”. Woli cała resztę określeń od kreskówek po kartony...

 

99. Alternatywna wersja „Największego Skarbu Świata” z 2002 roku. Fabuła: Ruda piwnooka Kinga, pardon niebieskooka szatynka spotyka w lesie rysicę Urszulę. Ech... to był park. Potem Urszula i jej jamnik Cezar siedzą sobie w domu, grzeczni jak nie wiadomo co. W tym samym czasie, z pudła uciekają Pan Szczek i jego paczka. Zwierzaki nieco inaczej przedstawione, (Pan Szczek ma ciemniejsze uszka, a szczur Adam chodzi na czterech łapach i jest bardziej psi tylko głowa i ogon typowo szczurzy), idą po skarby do piramidy Cheopsa. Trafiają tam na Feniksa w wersji złotej, szkarłatnej i białej (czyli taki jak u Herodota, nie zmieniony, tylko zrobiony na postać epizodyczną, a potem zmieniony na rudego, żeby się nie czepiali), a jeszcze potem złe zwierzaki uciekają gdzie pieprz rośnie. Tylko gdzie jest Kinga? I czemu nie ma czarownic? Kinga siedzi w domu i przez przypadek spotyka Bastet (kicia jest prawie cała czarna, przynosi pecha), a potem do jej domku mają zamiar wpaść czarownice i Kinga chyba z zemsty idzie do Egiptu w towarzystwie Urszuli i Cezara. Bo z opowieści Bast wynika, że jędze chcą zniszczyć jej domek, a właściwie liche mieszkanko w kamienicy. I dziewczyna ze strachu przed sąsiadami pójdzie ratować świat. Co ciekawe gang Szczeka jak dostał lanie od Feniksa, skumał się z wiedźmami i jeździł na smokach.Mamy też indyka Gul-Gula (jest chudy jak patyk, ma bardzo długą szyję, drobne korale i dziób w kształcie wiecznie zakatarzonego nosa, zgodnie ze starym, ludowym powiedzeniem, przekazanym mi przez babcię Józię „indor indor śpik ci wisi, brzydkie masz korale”! ) i papugę Kleo, która dokuczała innym. Z drugiej wersji najlepszy jest indyk Gul-Gul i stary Feniks w wersji klasycznej. Czarownice są zupełnie inne. Może i ta czerwona przypomina Patrycję, ale już odpowiednik Marty jest czarnowłosa i jakaś … szatynka z białą grzywką, obcięta na pazia z różyczką na kapeluszu, bardziej mi leży. W ogóle jestem strasznie niekonsekwentna, po kilku kadrach Kinga jest znów typowo ruda, (właściwie opis z początku zgadza się tylko, co do okładki), a rysica Urszula tylko na scenie w parku jest złota z białym pyszczkiem. I znów ruda! I co z Bazyliszkiem, wyrzuconym z opowieści, bo niby w Harrym Potterze, był inny bazyliszek? Odpadł mi temat i nie ma dodatkowego motywu dla papugi Kleo. Bo ile to można dokuczać jamnikowi Cezarowi?


Fakt – pierwsze pomysły są raczej najlepsze. Na blogu znajdują się kadry ze wspomnianymi scenami. Obecnie, najstarsza zachowana wersja, oprócz kartek z bloku to opowieść narysowana od 2003 roku na zeszytach A3 o tytule Największy Skarb Świata: Berło Bastet, Skarb Sary do rozdziału Złoty Orzeł,w których przywróciłam oryginalną fabułę, tylko ten niedobry Feniks tak zapobiegawczo pozostał jednolicie rudy. Siedem pierwszych komiksów i klika dodatkowych, zostały zaadaptowane na książkę o tytule Największy Skarb Świata.

 

100. Logo ABC ARTE miało być nieco inne niż jest: W pierwowzorze rysica miała mieć zamknięte jedno ślepko, (miała nim mrugać w wersji animowanej, jakby w geście perskiego oka). Dokładnie to lewe. Pędzelek - miało go nie być na korzyść ołówka, ale jakoś mi się ten ołówek nie podobał. Stare i nie modne. Na dodatek – logiem miał być mój stary art z fioletową rysicą z programu The Gimp, ale niestety poza ciekawymi efektami cieniowania, był strasznie niestrawny. Trzeba było wymyślić coś innego. Czasem zastanawiam się nad tamtym artem, aby dać kontury, bo rysica ma fajną pozę i jest cała, ale już się bardzo do tego logo przywiązałam.

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz


Krótka historia wpisów na blogu... 


Created by ABC Arte 2019 :)