ABC Arte Blog 

Wyszukiwarka


Stronka zawierająca masę przemyśleń 
Justy z zakresu:

- anime... bo lubię!
- manga... bo lubię! 
- komiks... bo rysuje!
- literatura... bo piszę!
- projekty własne... bo szukam mecenasów!
- refleksje... bo czasem mnie coś nachodzi!
- to co mnie denerwuje... samo przez się! 
- czym jest sztuka... filozofia jeszcze nikogo nie zabiła!
- dlaczego ABC ARTE?
- bo to jest istotne?
I gdzie indziej miałabym publikować
swoje spostrzeżenia?! 

Kliknj... na skróty po więcej informacji! 


Kigeki Comedy w podtytule! To nie jest śmieszne!

2015-03-10 17:32:01, komentarzy: 2


Nie rozumiem, dlaczego w podtytule, albo jak kto tam woli, w tytule alternatywnym znalazło się słowo komedia dla dzieła będącego ilustracją mrocznej, irlandzkiej legendy, śmiesznej tylko dla tych, obdarzonych czarnym humorem.

 

Cień rycerza i mała, blondynka w ciemnej sukience

 

Autorzy tego cuda, nie wiedzieli jak je nazwać, a wystarczyło napisać, „Legenda o Czarnym Szermierzu” i wszystko byłoby jasne.


Wystarczy tego „czepiania się”. Nie pasujący tytuł do całości, to jedyna wada tego dziesięciominutowego dziełka. Może jeszcze ta scena walki, (pardon mordu), ale to może lepiej gdy widz widzi same błyski, niosące śmierć?

 

Do rzeczy. Mała dziewczynka, poznaje tajemniczego wojownika, który potrafi za jednym zamachem miecza, pokonać 200 angielskich rycerzy. Tak przynajmniej głoszą legendy. Według jednej klechdy, wojownik za swoje czyny nie żąda pieniędzy lecz rzadkich książek.


I tak w obliczu niebezpieczeństwa, ta zaledwie pięcioletnia Irlandka, biegnie co sił w nóżkach przez Czarny Las, aby poprosić o ocalenie z rąk „złych, angielskich żołnierzy”. Argumentem przekonywującym szermierza, okaże się tajemnicza księga, wyniesiona z domu przez małą, złotowłosą piękność.

 

Tyle można opowiedzieć o fabule, jeśli to już nie spoilerowanie. Bez wątpienia, anime odznacza się przepiękną kreską, w odcieniach szarości i z lekkimi akcentami zamglonych barw. Ta mgła, nuty Ave Maryja ze ścieżki dźwiękowej, przyprawiają o dreszcze i dają widzowi na talerzu, klimat średniowiecza.

 

Wszystko gra jak w przysłowiowym szwajcarskim zegarku. Tylko dlaczego ten Szermierz ma taki demoniczny śmiech? Może w ten sposób, Japończycy chcieli wnieść troszkę akcentów, bardziej znanych swoim widzom w ich animacji, a może chcieli pokazać, że tajemniczy wojownik, był opętany przez diabła?

 

Tego nie wiemy – jednak klimaty OAV, pokazują, że twórcy starali się nawiązać do wieków średnich z zupełnie obcego im obszaru kulturowego. Być może ta komedia w tytule, pochodzi od Dantego? Bo z jednej strony, o czym mogą traktować książki, kolekcjonowane przez czarnowłosego zabójcę Anglików? Iście, dziwna komedia, bo czy otrzymanie zakazanych ksiąg, może być usprawiedliwieniem dla zabijania? Z drugiej strony, istnieje powiedzenie: „tam gdzie książki palą, niedługo będą palić ludzi”. I to odniesienie, jak wiadomo jest słuszne dla tak zwanych Wieków Średnich.

 

Krótkie ale dobrze wyreżyserowane z całkiem dobrym scenariuszem, ze zwięzłą fabułą. Może kreska, zwłaszcza walki nie dla koneserów, ale za to bardzo miły dla oka design postaci. Moja ocena: 4,5. Polecam miłośnikom tajemnic i mroku, wa właściwie każdemu fanowi mangi i anime te 10 minut Średniowiecza.

 

PLUSY:

 • klimatyczne tła

 • - design postaci

 • dopasowanie muzyki do akcji

 • dobry scenariusz

 • ten demoniczny śmiech Szermierza

MINUSY:

 • sceny walki?

 • Tytuł... bez komentarza!

 

Dane:

Seria OAV

Trwa: 10 minut

Tytuł: Kigeki lub Comedy

Rok wydania: 2002

Gatunek: Fantasy

Studio: Production I.G., Studio 4°C

Autor: Rika Hataketa

Reżyser: Kazuto Nakazawa

Muzyka: Franz Peter Schubert 


Kategorie wpisu: Animacja
« powrót

Dodaj nowy komentarz

 • meduza 18:23, 10 marca 2015

  obejrzyj np , ruchomy zamek Hauru cos co warto napisać recenzję .

  Odpowiedz
 • ABC ARTE 18:26, 10 marca 2015

  Z chęcią zajmę się studiem Ghibli to moi mistrzowie :) Jednak na razie publikuję, recenzje, które nie były na łamach Kyaa! Mojego autorstwa. O Ghibli coś naskrobałam i było :)

  Odpowiedz

Krótka historia wpisów na blogu... 


Created by ABC Arte 2019 :)